Zwrot za zakup kasy fiskalnej. Jak go otrzymać?

Na początku przygody z urządzeniami rejestrującymi wielu przedsiębiorcom zależy na tym, aby zminimalizować koszty inwestycji w technologię sprzedaży. Okazuje się, że w tym celu wcale nie trzeba decydować się na najtańsze kasy fiskalnej. Przy zakupie pierwszego urządzenia obowiązuje bowiem refundacja z budżetu państwa, która może wynieść nawet do 90% wydanej kwoty (nie więcej niż 700 zł). Jak skorzystać z tej ulgi?

Przepisy dotyczące zwrotu kosztów

Tak jak wspomnieliśmy we wstępie, refundacja części wydanej kwoty przysługuje każdemu przedsiębiorcy, który kupuje pierwszą kasę fiskalną. Jednakże, aby móc skorzystać z ulgi, należy w prawidłowy sposób zarejestrować i zainstalować urządzenie. Istotna jest zwłaszcza procedura związana z zawiadomieniem Urzędu Skarbowego o liczbie kas oraz miejscach ich wdrożenia. To właśnie na podstawie tego dokumentu można się później starać o ulgę.

Dodatkowe informacje na ten temat znajdziecie w odpowiednich Rozporządzeniach Ministra Finansów oraz w ustawie o podatku od towarów i usług.

Odliczenie w deklaracji VAT lub przelew na konto

Chociaż ulga za zakup urządzenia przysługuje każdemu przedsiębiorcy, różne są drogi do uzyskania refundacji kosztów. Szczegółowo określa to Rozporządzenie Ministra Finansów w sprawie odliczania i zwrotu kwot wydatkowanych na zakup kas rejestrujących. Zgodnie z tym dokumentem, przedsiębiorcy zwolnieni z VAT lub świadczący wyłącznie usługi zwolnione mogą się starać o zwrot części kosztów bezpośrednio na swój rachunek w banku. W tym celu muszą jednak złożyć wniosek do właściwego Urzędu Skarbowego. Później US dokona przelewu ulgi na wskazane konto.

Z kolei „watowcy” mogą po prostu dokonać odliczenia odpowiedniej kwoty w deklaracji podatkowej – za okres rozliczeniowy, w którym rozpoczęli rejestrowanie obrotu przy użyciu kasy (ewentualnie za okres późniejszy). Warto podkreślić, że w obydwu przypadkach ulga może wynieść maksymalnie 700 zł.

Kiedy trzeba zwrócić ulgę?

Refundacja z budżetu państwa do dla wielu polskich podatników szansa na zmniejszenie kosztów, które są związane z zakupem urządzenia fiskalnego. Nie można jednak zapominać o tym, że w niektórych przypadkach przedsiębiorcy są zobowiązani do zwrócenia ulgi. Zgodnie z przepisami, otrzymaną kwotę trzeba oddać, gdy w okresie 3 lat od dnia zafiskalizowania kasy podatnik: zaprzestanie działalności; otworzy likwidację firmy; ogłosi upadłość; sprzeda firmę lub jej oddział, zaś następca prawny nie będzie kontynuował obsługi klientów indywidualnych; skorzysta z ulgi, pomimo naruszenia procedury instalacji i zgłoszenia urządzenia.

One thought on “Zwrot za zakup kasy fiskalnej. Jak go otrzymać?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Podaj CAPTCHA *