Wirtualne kasy fiskalne – podsumowanie obowiązujących przepisów

Przepisy w sprawie wirtualnych kas fiskalnych zaczęły obowiązywać od 1 czerwca 2020 roku. Co ważne, mowa o 2 osobnych Rozporządzeniach Ministra Finansów. Jedno definiuje m.in. zasady prowadzenia ewidencji sprzedaży przy użyciu kas mających postać oprogramowania oraz szeroko pojęte kwestie techniczne. Z kolei drugie określa szczegółowo, jakie działalności gospodarcze mogą korzystać z omawianego rozwiązania technologicznego. A skoro przepisy obowiązują już od niemal 3 miesięcy, warto je zaprezentować nieco szerzej.

A gdzie te kasy w postaci oprogramowania?

Na początku chcielibyśmy wyjaśnić jeszcze jedną kwestię. Mianowicie to, że w dzisiejszym wpisie w ogóle nie będziemy zajmowali się żadnymi „modelami” kas rejestrujących, które mają postać oprogramowania. Powód jest prosty – przez ostatnie 3 miesiące niewiele takich rozwiązań technologicznych zdążyło zadebiutować na polskim rynku fiskalnym. W przyszłości z pewnością pojawi się jeszcze okazja do zaprezentowania konkretnych kas wirtualnych. Dziś natomiast, zgodnie z zapowiedzią ze wstępu do niniejszego artykułu, zajmiemy się wyłącznie nowymi przepisami fiskalnymi.

Jak działa taka technologia sprzedaży i co jest niezbędne do jej stosowania?

Wirtualna kasa fiskalna, pisząc w pewnym uproszczeniu, jest oprogramowaniem (aplikacją), które zapewnia m.in. prowadzenie ewidencji sprzedaży dokonywanej na rzecz osób fizycznych. Taki software nie może oczywiście funkcjonować w całkowitej próżni. Każdą wirtualną kasę fiskalną trzeba więc gdzieś zainstalować, np. na smartfonie bądź tablecie (modelach wskazanych przez producenta danej aplikacji). A na tym nie koniec…

Do wystawiania i wydawania papierowych paragonów niezbędna jest jeszcze zewnętrzna drukarka, która będzie współpracowała z całym rozwiązaniem technologicznym. Za pomocą takiego urządzenia będzie też trzeba emitować inne dokumenty, np. raporty okresowe miesięczne. Ponadto, warto pamiętać, że każda kasa rejestrująca w postaci oprogramowania musi przekazywać dane do Centralnego Repozytorium Kas (za pośrednictwem łącza internetowego, które jest wykorzystywane w firmie). Są to informacje dotyczące m.in. prowadzonej ewidencji sprzedaży oraz ewentualnych zmian stawek VAT.

Jakie firmy mogą korzystać z wirtualnych kas fiskalnych?

Ustawodawca zdecydował, że początkowo wirtualne urządzenia fiskalne będą dostępne wyłącznie dla wybranych grup przedsiębiorców. Szczegółową listę „wyróżnionych” podmiotów gospodarczych można znaleźć w Rozporządzeniu Ministra Finansów w sprawie grup podatników lub rodzajów czynności, w odniesieniu do których możliwe jest używanie kas rejestrujących mających postać oprogramowania. Do omawianego katalogu trafiły m.in. usługi transportowe, przewozowe, hotelarskie oraz gastronomiczne.

One thought on “Wirtualne kasy fiskalne – podsumowanie obowiązujących przepisów

  1. Wciąż mam wątpliwości co do tego typu rozwiązań (choć nie jestem też jakoś zamknięty na nowinki technologiczne). Ale może ktoś kto zdecydował się na takie rozwiązanie, podzieliłby się swoją opinią?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Podaj CAPTCHA *