Wymiana kas w restauracjach i hotelach. Do kiedy trzeba kupić urządzenie online?

Na chwilę obecną nie ma mowy o kolejnym przesunięciu terminów obowiązkowej instalacji kas fiskalnych online w lokalach gastronomicznych, hotelach oraz firmach zajmujących się sprzedażą środków opałowych (m.in. węgla). Warto bowiem przypomnieć, że już raz do tego doszło – na skutek obostrzeń wprowadzonych w związku z epidemią koronawirusa w Polsce. Zgodnie z przepisami ustanowionymi przez Ministerstwo Finansów, w czerwcu 2020 roku wspomniane terminy zostały przesunięte o pół roku. W związku z tym, do kiedy konkretnie trzeba wyposażyć się w kasę lub drukarkę fiskalną online?

W przypadku hoteli i restauracji zostało już niewiele czasu

Zgodnie z początkowymi ustaleniami, właściciele lokali gastronomicznych, hoteli oraz firm zajmujących się sprzedażą węgla mieli zacząć korzystać z kas fiskalnych online najpóźniej od 1 lipca 2020 roku. Epidemia koronawirusa doprowadziła jednak do tego, że wspomniany termin został przesunięty o pół roku. Ministerstwo Finansów wprowadziło odrębne Rozporządzenie, które przewiduje, że wspomniane działalności gospodarcze zainstalują kasy rejestrujące online do końca 2020 roku. Innymi słowy, od 1 stycznia 2021 m.in. w barach i restauracjach będzie można stosować wyłącznie urządzenia łączące się z Centralnym Repozytorium Kas. Na dopilnowanie wszystkich formalności zostało więc mało czasu – niewiele ponad miesiąc. Natomiast brak kasy lub drukarki fiskalnej online będzie równoznaczny z koniecznością wstrzymania obsługi osób fizycznych.

Kasy fiskalne online w kolejnych branżach

Hotele, lokale gastronomiczne i firmy sprzedające środki opałowe to nie jedyne działalności gospodarcze, które będą jeszcze musiały zainstalować urządzenia fiskalne online. W przyszłości taka konieczność czeka jeszcze wielu innych podatników. Zgodnie z przytoczonymi wcześniej przepisami fiskalnymi, kasy lub drukarki online będzie trzeba wdrożyć także w: salonach kosmetycznych i fryzjerskich, kancelariach prawnych, firmach budowlanych, prywatnych placówkach medycznych i gabinetach lekarskich oraz działalnościach typu fitness. Wspomniane przedsiębiorstwa mają czas na zakupienie i zainstalowanie nowych urządzeń do końca czerwca 2021 roku. Warto dodać, że będzie to ostatnia grupa działalności gospodarczych, które zostały zobligowane do stosowania kas fiskalnych online.

Instalacja nowej kasy i „zamknięcie” starego urządzenia

W kontekście wymiany obecnego urządzenia fiskalnego na model online najczęściej omawia się wyłącznie konieczność zainstalowania nowej kasy lub drukarki. A to nie jedyny obowiązek, o którym trzeba pamiętać. Ważne jest także prawidłowe „zamknięcie” dotychczasowej technologii sprzedaży. Urządzenie rejestrujące z kopią papierową lub elektroniczną należy wyrejestrować z ewidencji prowadzonej przez Urząd Skarbowy. Co więcej, zanim podatnik to zrobi, musi dopilnować formalności związanych z odczytem zawartości pamięci fiskalnej. W tym celu należy skontaktować się z firmą, którą odpowiada za serwisowanie konkretnego urządzenia. Pracujący tam technicy wykonają wszystkie niezbędne czynności oraz sporządzą protokół z odczytu, który trzeba dostarczyć do US (wraz z wnioskiem o wyrejestrowanie kasy).

One thought on “Wymiana kas w restauracjach i hotelach. Do kiedy trzeba kupić urządzenie online?

  1. Dobry tekst i dobra przypominajka, zwłaszcza w tak trudnych, zmiennych czasach…szkoda tylko, że MF nie jest trochę jeszcze bardziej wyrozumiałe w kontekście takich czasów i branż dotkniętych tak dużymi problemami…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Podaj CAPTCHA *