Urządzenie fiskalne online – kasa czy drukarka?

Wdrożenie urządzenia fiskalnego w firmie praktycznie od zawsze wiąże się z koniecznością wyboru odpowiedniego modelu. Jednak w szczególności współcześnie przedsiębiorcy mogą zdecydować się na naprawdę wiele różnorodnych technologii sprzedaży. Podstawowym zadaniem jest zaś wybór odpowiedniego rodzaju urządzenia fiskalnego – kasy lub drukarki rejestrującej. A co dodatkowo ma znaczenie, gdy zależy nam na zainstalowaniu modelu typu online, czyli technologii zapewniającej m.in. komunikację z Centralnym Repozytorium Kas?

Rozwiązanie systemowe lub samodzielnie? I tak, i nie…

W wielu internetowych poradnikach często można spotkać się ze stwierdzeniem, że kasa fiskalna jest urządzeniem samodzielnym, natomiast drukarka – wyłącznie systemowym, wymagającym stałej współpracy np. z firmowym komputerem. Dotyczy to także modeli typu online (przesyłających dane do CRK). I nie zamierzamy wcale negować wspomnianej tezy, gdyż tak zwyczajnie w świecie jest ona zgodna z prawdą. Ale… ale trafiając na taką informację, trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że nie oznacza ona wcale, iż kasa fiskalna nie może funkcjonować w systemie sprzedaży, m.in. w sklepie, restauracji czy punkcie usługowym.

Wręcz przeciwnie, to właśnie wspomniany typ urządzenia (kasa) oferuje zazwyczaj bezpośrednią współpracę z kilkoma innymi technologiami dla biznesu, np. z czytnikiem kodów kreskowych, wagą elektroniczną oraz terminalem płatniczym. Komunikacja z innymi elementami systemu jest tu jednak w pełni opcjonalna (stąd wspomniana wcześniej „samodzielność”). Podatnik równie dobrze może korzystać z samej kasy fiskalnej. Co innego w przypadku drukarki rejestrującej. Tak jak zauważyliśmy wcześniej, tutaj współpraca z komputerem jest wymagana zawsze. A nawet więcej – z komputerem i zainstalowanym na nim oprogramowaniem sprzedażowym.

Kasy i drukarki fiskalne online – najważniejsze parametry

Kluczowym parametrem kasy i drukarki fiskalnej będzie zawsze wielkość bazy PLU. W tym przypadku trzeba jednak ponownie wprowadzić ważne rozróżnienie. W praktyce bowiem wygląda to tak, że kasa fiskalna umożliwia zapisanie bazy towarowej w swojej pamięci. Można to zrobić albo ręcznie, definiując kolejne pozycje za pomocą klawiatury i ekranu urządzenia, albo przy zastosowaniu odpowiedniego oprogramowania komputerowego. Proces ten przebiega zupełnie inaczej w przypadku korzystania z drukarki fiskalnej. Takie urządzenie rejestrujące stale „pobiera” informacje na temat asortymentu z oprogramowania sprzedażowego. I to właśnie w takim programie zdefiniowana jest cała baza PLU (a nie w pamięci drukarki).

Pamiętajmy również, że cały czas piszemy o urządzeniach fiskalnych online. W ich przypadku kluczowa jest więc regularna transmisja danych do Centralnego Repozytorium Kas (zgodnie z harmonogramem narzuconym przez CRK). Taka współpraca odbywa się za pośrednictwem interfejsu komunikacyjnego konkretnej kasy lub drukarki fiskalnej online. Może to być np. złącze Ethernet (LAN) lub moduł Wi-Fi.

A może kasoterminal online?

Na koniec chcielibyśmy jeszcze przypomnieć, że kasy i drukarki fiskalne to nie jedyne urządzenia, jakie oferują funkcjonalność online. Na rynku są też przecież dostępne kasoterminale, czyli nowoczesne technologie sprzedaży 2w1. Takie urządzenia wyróżniają się przede wszystkim tym, że łączą w sobie rozwiązania znane z kas/drukarek fiskalnych oraz terminali płatniczych. A przy okazji (albo przede wszystkim!) gwarantują przekazywanie wymaganych informacji do Centralnego Repozytorium Kas.

One thought on “Urządzenie fiskalne online – kasa czy drukarka?

  1. nie mogłem właśnie w pełni zdecydować się na konkretny typ technologii, ale ja zacząłem poszukiwania urządzenia rejestrującego, kiedy już na dobre weszły takie rozwiązania jak kasoterminal. stwierdziłem, że to najlepszy pomysł w mojej sytuacji 🙂 funkcjonalna, praktyczna technologia, łącząca wiele rozwiązań w jednym, a ponadto nie zajmuje dużo miejsca 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Podaj CAPTCHA *