Kiedy nastąpi obowiązkowa integracja kas fiskalnych online z terminalami do kart?
Obowiązek integrowania kas fiskalnych online z terminalami płatniczymi, w firmach, w których funkcjonują takie urządzenia, został wprowadzony przez tzw. Polski Ład. Początkowo opublikowane przepisy zakładały również, że będzie to konieczne już od 1 lipca 2022 roku. Ustawodawca zdecydował się jednak na zmianę tego terminu i wydłużenie czasu, przez który zarówno podatnicy, jak i przedstawiciele rynku usług e-płatniczych, będą mogli dostosować się do nowych wymogów.
Łączenie kas online z terminalami dopiero od 2025 roku
Informacja na temat zmiany pierwotnych założeń pojawiła się na stronie internetowej Ministerstwa Finansów już w marcu 2022 roku. Zgodnie z treścią opublikowanego artykułu, MF zdecydowało się wyjść naprzeciw oczekiwaniom przedsiębiorców oraz przedstawicieli rynku usług e-płatniczych. Obydwie grupy sygnalizowały bowiem problemy techniczne, wynikające z tak bliskiego terminu integracji kas fiskalnych online z terminalami. W rezultacie, wymóg łączenia obydwu urządzeń, w oparciu o ustandaryzowany protokół komunikacyjny ECR-EFT, został odroczony o ponad 2 lata. Będzie to obowiązkowe dopiero od 1 stycznia 2025 roku. Ponadto, MF zaznacza jednocześnie, że „w tym okresie nie będą stosowane wobec przedsiębiorców kary pieniężne w wysokości 5 tys. zł za posiadanie niezintegrowanych urządzeń”.
Co daje współpraca obydwu technologii sprzedaży?
Kasy fiskalne online i terminale płatnicze to obecnie jedne z najpopularniejszych technologii sprzedaży, które są stosowane przez przedsiębiorców. Pierwsze ze wspomnianych urządzeń służą przede wszystkim do rejestrowania obrotu i wystawiania paragonów. Z kolei drugie, czyli terminale, pozwalają głównie na akceptowanie płatności elektronicznych, które są dokonywane np. przy użyciu kart debetowych lub smartfonów. A co konkretnie zapewnia ustandaryzowana współpraca takich urządzeń dla firm?
Z punktu widzenia przedsiębiorcy przekłada się to np. na wygodniejsze i bezpieczniejsze obsługiwanie klientów. Chodzi w szczególności o to, że użytkownik nie musi za każdym razem „przepisywać” kwoty do zapłaty z kasy fiskalnej na terminal płatniczy. Komunikacja pomiędzy omawianymi urządzeniami odbywa się automatycznie, co przekłada się także na wyeliminowanie ewentualnych pomyłek przy ręcznym wprowadzaniu danych.
Z kolei z punktu widzenia ustawodawcy ma to znaczenie zwłaszcza w kontekście skuteczniejszego kontrolowania podatników korzystających z urządzeń rejestrujących. Stosowane przez przedsiębiorców kasy fiskalne online muszą bowiem transmitować dane do Centralnego Repozytorium Kas. A jeżeli są dodatkowo zintegrowane z terminalami do kart, przez ustandaryzowany protokół komunikacyjny (ECR-EFT), przesyłają także informacje dotyczące przyjmowania płatności elektronicznych.