Wymieniasz obowiązkowo kasę offline na online? Przysługuje Ci ulga do 700 zł

Urządzenia fiskalne online są obligatoryjne dla różnego rodzaju działalności gospodarczych. Kolejne grupy przedsiębiorców będą musiały zacząć korzystać z takich technologii sprzedaży najpóźniej od 1 lipca 2021 roku. Właściciele tych firm powinni pamiętać nie tylko o dostosowaniu się do wymogów prawnych, ale także o możliwości odzyskania części wydatku na nową kasę lub drukarkę fiskalną online. A ulga za wymianę starego urządzenia na model współpracujący z Centralnym Repozytorium Kas wynosi nawet 700 złotych.

Kogo jeszcze czeka wymiana starej kasy fiskalnej?

Ten wpis jest tak naprawdę przypomnieniem dla przedsiębiorców, którzy najpóźniej od 1 lipca 2021 roku muszą zacząć korzystać z urządzeń fiskalnych online (technologii transmitującej dane do Centralnego Repozytorium Kas). Do tego grona zaliczamy właścicieli firm budowlanych, kancelarii prawnych i adwokackich, salonów fryzjerskich i kosmetycznych, gabinetów lekarskich i stomatologicznych oraz działalności oferujących usługi poprawy kondycji fizycznej (w zakresie wstępu do wspomnianych placówek). To właśnie oni mogą w znaczący sposób obniżyć koszt zakupu kolejnego urządzenia fiskalnego. Ulga za wymianę kasy offline na online wynosi bowiem do 90% kwoty wydanej na nowy model (online’owy), jednak nie więcej niż 700 zł.

Odliczenie w deklaracji podatkowej lub zwrot na konto firmy w banku

Odliczenie właściwej kwoty w deklaracji podatkowej lub zwrot części wydatku na konto firmy w banku to 2 różne sposoby na skorzystanie z ulgi za wymianę kasy fiskalnej. Pierwszy dotyczy, rzecz jasna, przedsiębiorców będących płatnikami VAT. Zgodnie z przepisami, mogą oni odzyskać część poniesionych kosztów, uwzględniając je w składanej deklaracji podatkowej – za okres, w którym rozpoczęli korzystanie z kasy online (lub za któryś z okresów późniejszych).

Z kolei zwrot części wydatku bezpośrednio na rachunek firmowy w banku to rozwiązanie przeznaczone dla przedsiębiorców zwolnionych z VAT bądź świadczących wyłącznie usługi zwolnione, np. dla osób prowadzących gabinety lekarskie. Aby z niego skorzystać, należy jednak złożyć pisemny wniosek do naczelnika odpowiedniego Urzędu Skarbowego (do US, pod który podlega dana działalność gospodarcza). Co więcej, do wniosku trzeba dołączyć m.in. kopię raportu fiskalnego miesięcznego, wystawionego przy użyciu kasy rejestrującej online. Taki dokument potwierdza prowadzenie ewidencji sprzedaży przy użyciu nowego urządzenia.

Trzeba też zakończyć pracę dotychczasowego urządzenia

Przy dostosowaniu firmy do wymogu stosowania kasy online istotne jest również to, żeby nie zapomnieć o starym urządzeniu fiskalnym. Jeżeli podatnik nie planuje z niego korzystać, konieczne jest dopilnowanie procedury zamknięcia dotychczasowej technologii sprzedaży. W tym przypadku przepisy wymagają odczytania zawartości pamięci fiskalnej urządzenia oraz sporządzenia protokołu potwierdzającego tę procedurę. Wspomniane czynności podatnik wykonuje przy pomocy swojego serwisu (firmy odpowiedzialnej m.in. za przeglądy techniczne). Następnie, w terminie do 5 dni od daty wykonania odczytu i sporządzenia protokołu, należy udać się do właściwego Urzędu Skarbowego i złożyć wniosek o wyrejestrowanie urządzenia z ewidencji US. A co zrobić z „zamkniętą” kasą lub drukarką fiskalną? Dotychczasowy model można np. poddać utylizacji w firmie zajmującej się wdrażaniem i serwisowaniem technologii sprzedaży.

One thought on “Wymieniasz obowiązkowo kasę offline na online? Przysługuje Ci ulga do 700 zł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Podaj CAPTCHA *