Kasa vs drukarka – co wybrać?

Zakup urządzenia fiskalnego to duża odpowiedzialność i spore wyzwanie. Szczególnie wtedy, gdy przedsiębiorca nie korzystał wcześniej z rozwiązania technologicznego tego typu. Czym się kierować przy wyborze właściwego modelu? Przede wszystkim należy sobie zdawać sprawę z faktu, że na polskim rynku dostępne są kasy oraz drukarki rejestrujące – urządzenia, które działają w nieco inny sposób.

Sposób działania kasy fiskalnej

Kasy fiskalne są urządzeniami szeroko rozpowszechnionymi w Polsce – korzysta z nich wielu przedsiębiorców, którzy reprezentują różne branże oraz prowadzą małe, średnie i duże firmy. Czym konkretnie wyróżniają się poszczególne modele? Przede wszystkim możliwością samodzielnego działania w siedzibie przedsiębiorstwa. Innymi słowy, kasy nie wymagają posiadania innego urządzenia, np. komputera lub terminala komputerowego. Równocześnie jednak, wiele modeli oferuje współpracę z różnymi elementami systemu sprzedaży.

Większość kas rejestrujących posiada klawiatury lub panele dotykowe, które pozwalają na korzystanie z trybu szybkiej sprzedaży. W praktyce oznacza to opcję definiowania wybranych przycisków i używania ich do wywoływania konkretnych elementów asortymentu. Ponadto, skróty klawiszowe można wykorzystać do sprawniejszego wykonywania różnych czynności, np. wydruku raportu dobowego.

Dobrym przykładem kasy fiskalnej, która cieszy się zainteresowaniem krajowych podatników, jest Novitus Nano E. Urządzenie to posiada nie tylko omówione przed chwilą klawisze funkcyjne, ale także moduł elektronicznej kopii paragonów, wydajny akumulator oraz wytrzymały mechanizm drukujący. Dodatkowo, Nano E może się pochwalić niewielkimi gabarytami i eleganckim designem.

Sposób działania drukarki fiskalnej

W przeciwieństwie do kas, drukarki fiskalne nie mogą funkcjonować samodzielnie. Najczęściej spotykanym rozwiązaniem jest połączenie urządzenia rejestrującego tego typu z komputerem bądź terminalem komputerowym. Co więcej, jednostka centralna musi posiadać zainstalowany program sprzedażowy, który będzie służył do zarządzania handlem.

Czy brak samodzielności jest problemem drukarek rejestrujących? Zdecydowanie nie! Urządzenia tego typu są po prostu stworzone do pracy w rozwiązaniach systemowych dla firm. Ponadto, znajdują zastosowanie nawet w największych przedsiębiorstwach. Wszystko za sprawą wysokich parametrów użytkowych. Warto wspomnieć chociażby o tym, że dostępne na polskim rynku drukarki fiskalne umożliwiają obsługę od 100 000 do 1 000 000 pozycji towarowych w bazie PLU. To znacznie więcej, niż w przypadku kas rejestrujących. Niemniej, wszystkie produkty i usługi trzeba najpierw skonfigurować w oprogramowaniu sprzedażowym.

Jedną z najpopularniejszych drukarek w Polsce, obecną na rynku od wielu lat, jest Posnet Thermal FV EJ. Czego można się spodziewać po tym urządzeniu? Istotną jego zaletą jest m.in. obsługa bazy towarowej o pojemności 250 000 PLU. Co więcej, Thermal FV EJ wystawia paragony z prędkością 20 linii tekstu na sekundę oraz pozwala na stosowanie rolek papieru termicznego o długości aż 100 metrów.

Jakie urządzenie wybrać?

Odpowiedź jest prosta – urządzenie dostosowane do potrzeb konkretnego biznesu. Nie da się ogólnie rozstrzygnąć, które rozwiązanie technologiczne jest lepsze. W przypadku jednego przedsiębiorstwa będzie to kasa, zaś drugie nie obejdzie się bez drukarki. Nie można także zapomnieć o tym, że każdy typ urządzeń jest reprezentowany przez odmienne modele, które posiadają różne parametry oraz funkcje.

2 thoughts on “Kasa vs drukarka – co wybrać?

  1. Fajnie że wspominacie o zapomnianej już nieco Posnet Thermal FV EJ. Niewiele takich drukarek musiałem w życiu naprawić 😉

    Każdy sprzęt bywa oczywiście zawodny, ale ten model uważam za nie do zdarcia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Podaj CAPTCHA *