Współpraca kas z innymi urządzeniami

Jedna z podstawowych prawd na temat urządzeń fiskalnych mówi, że kasy rejestrujące mogą funkcjonować w firmach całkowicie samodzielnie. Innymi słowy, są autonomicznymi rozwiązaniami technologicznymi. Rzeczywistość pokazuje jednak, że równie dobrze sprawdzają się podczas współpracy z innymi urządzeniami, np. komputerem lub skanerem kodów kreskowych. Niniejszy wpis poświęcimy właśnie temu zagadnieniu.

Ogólnie o portach, złączach i modułach

Jakie interfejsy komunikacyjne można znaleźć w dzisiejszych kasach fiskalnych? Popularnymi portami są zwłaszcza RS-232 oraz USB. Co więcej, niektóre modele posiadają wejścia typu Ethernet (sieciowe) bądź PS/2 (klawiaturowe), a także moduły służące do bezprzewodowej wymiany danych. Jak widać, liczba oraz rodzaj interfejsów komunikacyjnych są w dużej mierze uzależnione od predyspozycji danej kasy rejestrującej. W niektórych przypadkach przedsiębiorca może też wybrać wariant urządzenia – wraz z odpowiednimi portami i modułami. Warto to przeanalizować na konkretnych przykładach: Novitus Sento LAN E oraz Posnet Revo.

Novitus Sento LAN E – Ethernet w standardzie

Kasa fiskalna Novitus Sento LAN E

Cześć przedsiębiorców może kojarzyć kasę Sento E. To model, który jest obecny od kilku lat na polskim rynku i przez ten czas zdążył sobie wyrobić dobrą opinię. I co ciekawe, marka Novitus od niedawna produkuje tę kasę w wariancie z portem sieciowym. Sento LAN E, bo o tym urządzeniu mowa, to dobra propozycja dla małych i średnich firm, w których funkcjonuje system sprzedaży. Poza złączem Ethernet, w omawianym modelu znalazły się także 3 złącza RS-232 oraz 2 wejścia USB (typu A – host, typu B). Dzięki temu Novitus Sento LAN E może bez problemu współpracować z kilkoma urządzeniami peryferyjnymi jednocześnie.

Wspomnijmy też przy okazji, co jeszcze oferuje ta kasa. Na uwagę zasługuje zwłaszcza obecność modułu elektronicznej kopii paragonów oraz opcja zdefiniowania bazy towarowej o wielkości 16 000 PLU. Dodatkowo, Sento LAN E posiada 28 skrótów klawiszowych, 2 ekrany graficzne z funkcją podświetlania (klienta i kasjera) i wydajny mechanizm drukujący.

Posnet Revo – przewodowo lub bezprzewodowo

Kasa fiskalna Posnet Revo

Kasa fiskalna Revo zasłynęła przede wszystkim z tego, że jako pierwsze urządzenie na rynku zapewniła podatnikom wybór swojej kolorystyki spośród aż 6 wariantów. Współcześnie, przy tworzeniu rozwiązań technologicznych dla handlu, design ma znaczenie, ale warto wrócić do kwestii interfejsów komunikacyjnych. Tym bardziej, że Posnet Revo wyróżnia się również pod tym względem.

W wersji podstawowej kasa ta posiada 4 porty RS-232, 2 złącza USB oraz wejście Ethernet. Podobnie jak w przypadku modelu Sento LAN E, możemy tu napisać o doskonałych predyspozycjach do wymiany danych z innymi elementami systemu. Wersja standardowa nie jest jednak jedyną dostępną. Przedsiębiorca może bowiem rozbudować Posnet Revo o moduł Wi-Fi bądź modem GPRS. Co za tym idzie, kasa jest w stanie obsługiwać komunikację bezprzewodową. Ponadto, w urządzeniu marki Posnet istnieje opcja zastosowania multipleksera – z 2 portami RS-232 oraz złączem PS/2. Podsumowując: współcześnie trudno o większą elastyczność w zakresie dostępnych interfejsów komunikacyjnych.

Bo interfejsy komunikacyjne mają znaczenie!

Teraz już z pełną odpowiedzialnością można napisać, że na polskim rynku nie brakuje kas, które znajdą zastosowanie nawet w rozbudowanych rozwiązaniach systemowych dla firm. Novitus Sento LAN oraz Posnet Revo to oczywiście tylko przykładowe urządzenia fiskalne. Osobną grupę kas rejestrujących stanowią przecież modele systemowe, które również podołają tak poważnym wyzwaniom.

Jaki wniosek płynie z tego wpisu? Jeżeli zależy nam na tym, aby urządzenie fiskalne współpracowało jednocześnie np. z terminalem komputerowym, skanerem kodów, wagą elektroniczną, szufladą kasową i terminalem płatniczym, w pierwszej kolejności powinniśmy zwrócić uwagę na obsługiwane interfejsy komunikacyjne.

3 thoughts on “Współpraca kas z innymi urządzeniami

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Podaj CAPTCHA *