Jak w praktyce sprawdzają się mobilne drukarki fiskalne?
Drukarki fiskalne o niewielkich gabarytach cieszą się dziś coraz większym zainteresowaniem krajowych przedsiębiorców. Na modele tego typu decydują się nawet właściciele stacjonarnych placówek handlowych oraz usługowych. Pytanie jednak, co, oprócz kompaktowych wymiarów, wytrzymałej konstrukcji i małej wagi, wpływa na popularność wspomnianych urządzeń?
Solidna i kompaktowa obudowa
Wyróżnikiem mobilnych drukarek fiskalnych z pewnością jest konstrukcja – niewielka i znacznie lżejsza, niż w przypadku urządzeń stacjonarnych. Dzięki temu modele przenośne są wygodne w transportowaniu i mieszczą się nawet na najmniejszych stanowiskach pracy. Ponadto, małe drukarki często mogą się pochwalić naprawdę solidnym wykonaniem. Stosuje się w nich nie tylko wzmocnione obudowy, odporne na intensywną eksploatację, ale także szczelne klawiatury. Wszystko to przekłada się na niezawodność pracy omawianych urządzeń.
Drukarka fiskalna do komputera
Żadna drukarka fiskalna nie obejdzie się bez komputera lub terminala komputerowego. Współpraca obydwu urządzeń jest niezbędna do prowadzenia sprzedaży i rejestrowania obrotu. Podobnie jest w przypadku drukarek przenośnych. Na uwagę zasługuje jednak fakt, że wiele modeli tego typu oferuje nie tylko współpracę przy użyciu przewodów komunikacyjnych, ale także bezprzewodową wymianę danych. W tym celu wystarczy wyposażyć daną drukarkę mobilną w moduł Bluetooth bądź Wi-Fi. Zaznaczmy jednak: liczba i rodzaj obsługiwanych interfejsów komunikacyjnych to kwestia indywidualna dla każdego urządzenia fiskalnego (również przenośnego).
Dane w formie cyfrowej
Niewątpliwym atutem większości drukarek mobilnych, które są obecnie dostępne na polskim rynku technologii sprzedaży, jest obecność elektronicznej kopii paragonów. Technologia tego typu pozwala na wygodne i przede wszystkim bezpieczne archiwizowanie ważnej dokumentacji firmowej. Warto bowiem przypomnieć, że każdy podatnik, który korzysta z drukarki fiskalnej, ma obowiązek przechowywania kopii wszystkich wystawionych paragonów.
Jak działa wspomniany moduł elektroniczny? W bardzo prosty sposób – w trakcie wystawiania oryginału paragonu, zapisuje on kopię tego dokumentu na karcie pamięci (SD lub microSD). Dzięki temu informacje znajdujące się na nośniku danych można z łatwością powielić i umieścić np. na dysku twardym komputera, pendrivie lub płycie DVD. Ponadto, drukarka z kopią elektroniczną wymaga stosowania tylko 1 rolki papieru termicznego. A to z kolei przekłada się na mniejsze wydatki na materiały eksploatacyjne.
Powyżej omówiliśmy tylko niektóre cechy mobilnych drukarek fiskalnych. Ale nawet tak skrótowe zaprezentowanie tych urządzeń pokazuje, że doskonale radzą sobie one w różnych okolicznościach. Więcej informacji znajdziecie w innych tekstach na naszym blogu 😉