Wybieramy wagę elektroniczną dla firmy i zwracamy uwagę na… No właśnie, na co?
Trudno w jednym zdaniu odpowiedzieć na pytanie: co ma znaczenie przy wyborze wagi elektronicznej dla firmy? Wynika to z 2 kwestii. Po pierwsze, ze wspomnianych urządzeń korzysta obecnie wiele różnorodnych działalności, a to oznacza różne potrzeby. Po drugie, również same wagi elektroniczne są dzielone na mnóstwo odmiennych kategorii. Czy to oznacza, że wybór odpowiedniego urządzenia jest trudny? I tak, i nie. Wymaga to po prostu wcześniejszego ustalenia potrzeb firmy i zapoznania się z najważniejszymi cechami wag elektronicznych.
Czego oczekuje konkretne przedsiębiorstwo?
To frazes powtarzany przez wiele osób i nie dotyczy on wyłącznie technologii sprzedaży. W kontekście dzisiejszego wpisu trzeba jednak jeszcze raz podkreślić, że waga elektroniczna musi zostać dostosowana do potrzeb danej działalności gospodarczej. Wybór takich urządzeń jest obecnie ogromny, więc nawet byłoby głupio z tego nie skorzystać. Warto też pamiętać, że dopasować do swoich potrzeb możemy zarówno typ wagi elektronicznej, jak i funkcjonalność oraz parametry danego modelu. Spora grupa urządzeń występuje bowiem w różnych wariantach technologicznych czy konstrukcyjnych. No i właśnie, konstrukcja… Przedsiębiorcy zbyt często o tym zapominają, a w praktyce ma ona bardzo duże znaczenie w codziennej pracy.
Który rodzaj wagi elektronicznej odpowie na te potrzeby?
Rodzajów wag elektronicznych mamy obecnie na rynku multum. Można nawet dojść do wniosku, że każdy producent czy dystrybutor takich urządzeń stosuje nieco inną nomenklaturę. My zalecamy, żeby po prostu nie przejmować się aż tak bardzo tymi różnicami w nazewnictwie 😉 Warto też, rzecz jasna, dopytać o wszystkie kwestie związane z wybranym typem wagi elektronicznej. Czym będzie różniła się waga kontrolna od kalkulacyjnej? Co dodatkowo zaoferuje urządzenie etykietujące lub multimedialne? Czym konkretnie wyróżnia się waga platformowa, pomostowa lub najazdowa? Do tego dochodzą jeszcze wagi do zabudowy, kaso-wagi, wago-skanery, mierniki wagowe czy urządzenia specjalistyczne, przeznaczone np. do pracy w placówkach medycznych, laboratoriach lub aptekach.
W każdym razie, jeżeli już ustalimy, jakie są potrzeby naszej firmy, możemy przejść do wyboru rodzaju wagi elektronicznej, która na nie odpowie. I dopiero wtedy zacznijmy rozglądać się za konkretnymi modelami urządzeń, oferującymi wyższe bądź niże parametry, dodatkowe funkcje czy praktyczne rozwiązania konstrukcyjne.
Ważenie towarów oraz inne ważne funkcje i parametry
Niezależnie od tego, jak bardzo zaawansowaną technicznie wagę chcemy wdrożyć, kluczowym parametrem takiego urządzenia jest zawsze tzw. zakres ważenia. Pisząc w pewnym uproszczeniu, określa on szczegółowo limity oraz dokładność pomiarów masy. A jak wybrać odpowiednie zakresy ważenia? Trzeba je po prostu dostosować do obiektów, które „obsługujemy” przy użyciu wagi elektronicznej. To absolutnie kluczowe zagadnienie i niezmienny parametr technicznych omawianych urządzeń.
Przy sprawdzaniu i porównywaniu poszczególnych modeli warto jednak zwrócić uwagę także na inne kwestie. Przykładowo: jeżeli zdecydowaliśmy się na wagę kalkulacyjną, istotne będą m.in. parametry bazy PLU oraz programowalne klawisze. Z kolei w przypadku wagi etykietującej trzeba dodatkowo sprawdzić ogólnie pojęte możliwości mechanizmu termicznego, czyli tej części urządzenia, która odpowiada za wystawianie wydruków z informacjami o zważonych towarach. A co z modelami platformowymi czy pomostowymi? W nich, poza obsługiwanymi zakresami ważenia, ważna będzie wielkość „szalki”, szczelność konstrukcji (określana np. klasą IP) oraz odporność na ewentualne uszkodzenia mechaniczne.
Tak jak wspomnieliśmy we wstępie, zamówienie właściwej wagi elektronicznej dla firmy nie musi być trudnym zadaniem. Nie oznacza to też jednak, że wszystko zrobi się samo 😉 Z wyborem wagi jest po prostu tak, jak z wieloma innymi urządzeniami elektronicznymi. W pełni zadowoleni będziemy dopiero wtedy, gdy poświęcimy temu dłuższą chwilę i przeanalizujemy różne opcje. Pamiętajmy również, że przy poszukiwaniu urządzenia można skorzystać ze wsparcia dystrybutora wag elektronicznych.