Do jakich zmian dojdzie w uldze za zakup pierwszej kasy?

W ubiegłym roku poświęciliśmy już oddzielny wpis na szczegółowe omówienie refundacji części kosztów, która obowiązuje przy zakupie i instalacji pierwszej kasy rejestrujące. Dlaczego w takim razie wracamy dziś do tego tematu? Ponieważ w systemie fiskalizacji online planowane są pewne zmiany, które wiążą się z zasadami przyznawania ustawowej ulgi oraz maksymalną wysokością odliczenia.

Jak skorzystać z ustawowej ulgi?

Refundacja kosztów, która przysługuje przedsiębiorcy przy zakupie i wdrożeniu pierwszego urządzenia fiskalnego, jest regulowana zarówno przez ustawę o podatku od towarów i usług, jak i Rozporządzenie Ministra Finansów w tej sprawie. Z przepisów jednoznacznie wynika, że do skorzystania z ustawowej ulgi niezbędne jest prawidłowe wdrożenie kasy rejestrującej w firmie. Podatnik musi więc zadbać o to, aby pierwsza kasa pojawiła się w jego działalności w odpowiednim terminie, jak również dopilnować wszelkich formalności związanych ze zgłoszeniami do Urzędu Skarbowego oraz fiskalizacją. Dopiero wtedy można ubiegać się o refundację, która wyniesie do 90% wartości urządzenia, ale nie więcej niż 700 zł. Warto podkreślić, że wspomniana ulga przysługuje zarówno płatnikom VAT, jak i przedsiębiorcom zwolnionym lub wykonującym wyłącznie czynności zwolnione.

Nawet do 1 000 zł za kasę online

W ramach systemu fiskalizacji online w Polsce dojdzie do wielu zmian prawnych. W firmach działających na terenie naszego kraju zaczną się też pojawiać nowe kasy rejestrujące – modele przesyłające dane do serwerów nadzorowanych przez Ministerstwo Finansów. I własnie wprowadzenie do użytku urządzeń online ma się wiązać z ustanowieniem nowej ulgi. Przy wdrażaniu dotychczasowych kas, np. modeli z elektroniczną kopią paragonów, przedsiębiorcy nadal będą mogli odzyskać maksymalnie 700 zł. Jednakże, jeżeli podatnik zdecyduje się na zainstalowanie urządzenia online i równocześnie okaże się to pierwsza technologia sprzedaży w firmie, kwota zwrotu zostanie zwiększona nawet do 1 000 zł. W ten sposób ustawodawca chce zachęcać przedsiębiorców do prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas fiskalnych nowego typu.

Co ciekawe, częściowa refundacja kosztów ma przysługiwać nie tylko przy zakupie pierwszego urządzenia. Ulgę za kasę fiskalną online otrzymają też przedsiębiorcy, którzy zostaną zobligowani do wcześniejszej wymiany technologii sprzedaży. A taki obowiązek wystąpi w przypadku działalności określonych w ustawie o podatku od towarów i usług.

One thought on “Do jakich zmian dojdzie w uldze za zakup pierwszej kasy?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Podaj CAPTCHA *