Kilka słów o różnorodności współczesnych skanerów kodów kreskowych
Popularność kas i drukarek fiskalnych bierze się w dużej mierze (jeśli nie przede wszystkim) z faktu, że wielu przedsiębiorców po prostu ma obowiązek stosowania ich podczas sprzedaży towarów lub usług. Dlatego za popularność niewymaganych urządzeń peryferyjnych tym bardziej odpowiada praktyczny wymiar tych rozwiązań. Czego dowodem są na przykład dzisiejsze czytniki kodów, o szerokim zastosowaniu, wynikającym także z ich różnorodności.
Gdzie sprawdzają się skanery kodów kreskowych?
Technologia auto id, o jakiej mówimy w tym tekście i do której należą współczesne skanery kodów kreskowych, znajduje zastosowanie w ogromnej liczbie polskich przedsiębiorstw. I to zarówno handlowych, jak i usługowych. Wszystko dlatego, że oferuje ona praktyczne i dość uniwersalne rozwiązania. Rolą czytników jest pozyskiwanie danych z rozmaitych kodów, znajdujących się na produktach, etykietach lub dokumentach, co w znacznym stopniu usprawnia zbieranie, sprawdzanie, porządkowanie oraz wykorzystywanie potrzebnych informacji. Dlatego też wspomniane skanery znajdziemy niemalże we wszystkich punktach handlowych z artykułami różnego typu, ale i np. bibliotekach, teatrach i kinach, w oddziałach poczty czy placówkach medycznych bądź magazynach, hurtowniach albo firmach logistycznych.
Oczywiście – wszystkie te działalności, czasem też reprezentujące podobną branżę, charakteryzują się konkretnymi potrzebami biznesowymi. W związku z tym potrzebują nieco innych rozwiązań w zakresie urządzeń peryferyjnych. Wynikiem tego jest tak duża różnorodność czytników kodów kreskowych na dzisiejszym rynku technologii sprzedaży. Znajdziemy tam skanery przeznaczone do zabudowy na stanowiskach obsługi klientów, które często są wykorzystywane w wielkopowierzchniowych sklepach, jak supermarkety czy hipermarkety. Ale także nieduże modele, funkcjonujące w bardziej ograniczonej przestrzeni. Mogą one być przeznaczone do pracy stacjonarnej – manualnej bądź automatycznej – a także mobilnej, gdzie skaner łączy się z urządzeniem rejestrującym nie za pomocą kabla, tylko bezprzewodowo, np. ze stacją komunikacyjną przez Bluetooth. Część z tych czytników kodów kreskowych posiada wzmocnioną, szczelną konstrukcję, co pozwala na użycie ich także w trudniejszych warunkach.
Istotne parametry i rozwiązania czytników kodów
Powiedzieliśmy już sobie, że współczesne skanery są w stanie odpowiedzieć na oczekiwania bardzo różnych biznesów. Muszą tylko posiadać konkretne funkcjonalności. Zatem jakie aspekty są ważne przy wyborze odpowiedniego czytnika kodów? Poza kwestiami wymienionymi w poprzednim akapicie, pozostaje jeszcze szereg dość istotnych rozwiązań, jakimi są w stanie charakteryzować się poszczególne modele.
Urządzenia te potrafią posiadać odmienną technologię skanowania, co może znowu mieć przełożenie m.in. na rodzaje kodów, jakie obsługuje dany czytnik (jednowymiarowe lub też dwuwymiarowe, jak np. QR). Poza tym, potrafią pozyskiwać dane z różnej odległości czy też z większą bądź mniejszą prędkością. Do tego dochodzi też kilka sposobów sygnalizacji odczytu. Może to być dźwięk, wibracja, błysk diody albo zielony punkt, wyświetlający się bezpośrednio na skanowanej powierzchni. Jednym słowem, opcji w zakresie parametrów użytkowych, standardów konstrukcyjnych i komunikacyjnych czy dostępnych funkcjonalności jest multum. Wszystko więc zależy od naszych oczekiwań od tego rodzaju urządzenia peryferyjnego oraz potrzeb konkretnej, prowadzonej działalności gospodarczej.